Kategorie
Zdrowie

Wady zgryzu: estetyka i zdrowie

Spread the love

Wady zgryzu

Wiele osób na co dzień boryka się z zaburzeniami związanymi z budową oraz czynnością zębów i łuków zębowych. Są to wady zgryzu. Jest to problem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Wiele wad może wpływać na zewnętrzny wygląd twarzy co niewątpliwie wpływa na estetykę np. zmianie ulegają rysy twarzy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wady zgryzu mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie całej jamy ustnej. Wówczas mogą pojawić się między innymi trudności w jedzeniu, trudności w swobodnym mówieniu, a nawet trudności w oddychaniu. Na szczęście istnieją metody leczenia wad zgryzu.

Podział wad zgryzu

 • wady wrodzone: główną przyczyna tego rodzaju wad stanowią czynniki genetyczne. Oznacza to, że dana wada może być dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Kolejną przyczyna wad wrodzonych są czynniki zewnętrzne, czyli te które oddziałujące w sposób negatywny na płód np. niedobór kwasu foliowego.
 • wady nabyte: większość tego typu wad wykształca się w przeciągu kilku pierwszych lat życia człowieka. Wówczas mogę one być spowodowane złymi nawykami, takimi jak ssanie kciuka, obgryzanie paznokci, czy też innych przedmiotów. Ponadto wady nabyte mogą pojawić się w efekcie nieprawidłowości w trakcie wymiany zębów mlecznych na zęby stałe. Do wad nabytych zaliczają się także wady powstałe w następstwie uszkodzeń mechanicznych.

Nie zależnie od czynników wywołujących daną wadę może ona przybrać jedną z trzech płaszczyzn przestrzennych:

 • wada pionowa, w tym przypadku zaburzone jest położenie dolnego łuku zębowego w stosunku do górnego łuku zębowego. Wadę pionową można podzielić na dwa rodzaje: wady dotylne oraz wady doprzednie.
 • wada pozioma, wówczas wada występuje w płaszczyźnie poziomej, czyli pomiędzy górnym, a dolnym łukiem zębowym. do tego rodzaju wad należą: zgryz otwarty oraz zgryz głęboki.
 • wada poprzeczna, są to wady, w których zęby należące do łuków górnych i dolnych zachodzą na siebie. Zachodzenie łuków może występować w różnych konfiguracjach np. zgryz krzyżowy, zgryz przewieszony, a także boczne przemieszczenie żuchwy.

Warto wiedzieć, że w momencie gdy u jednej osoby występuje kilka różnych wad mamy do czynienia z tak zwanymi wadami złożonymi. Co więcej u ludzi mogą występować także nieprawidłowości zębowe do których zalicza się między innymi: szparowatość, stłoczenie, zatrzymany ząb, brak zawiązków zębowych.

Gabinet stomatologiczny

Oczywiście wstępna ocena zgryzu przeważnie jest dokonywana w gabinecie stomatologicznym. Dokonuje jej stomatolog u pacjenta będącego w przedziale wiekowym od 2-3lat, czyli gdy dziecko posiada już pełne uzębienie mleczne. Dopier w wieku od 7 do 9 lat zaleca się odwiedzenie z dzieckiem poradni ortodontycznej w celu konsultacji i oceny uzębienia. Wówczas to właśnie w tym przedziale wiekowym występuje pierwszy etap wymiany uzębienia z mlecznego na stałe. Następnie kolejna konsultacja ortodontyczna powinna odbyć się pomiędzy 10, a 12 rokiem życia, czyli w ostatnim etapie wymiany zębów mlecznych na zęby stałe.

Leczenie wad zgryzu przeważnie odbywa się za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych.

Aparat ortodontyczny

Do leczenia wad uzębienia stosuje się aparaty ortodontyczne, które często są także nazywane aparatami na żeby, czy też klamerkami na zęby. Aparaty zakładane na zęby przede wszystkim mają za zadanie przywrócenie właściwego zwarcia pomiędzy żuchwom danej osoby, a szczęką. Dzięki aparatom istnieje możliwość wyrównania i prawidłowego ustawienia zębów w łukach zębowych. Co więcej dzięki nim można wyleczyć całkowicie wady zgryzu.

Oczywiście istnieją różnego typu aparaty, które dodatkowo są indywidualnie dopasowywane do danego pacjenta. Aparat ortodontyczne można podzielić na: aparaty stałe oraz aparaty ruchome.

Aparat ruchomy: ten rodzaj aparaty zalecany jest przede wszystkim dla dzieci w wieku pomiędzy 4, a12 rokiem życia, czyli w czasie wymiany zębów mlecznych na stałe. Aparaty ruchome zbudowane są z dopasowanych do zębów:

 • akrylowej płytki,
 • klamer,
 • łuków z drutu.

Aparaty ruchome to inaczej aparaty zdejmowane, często występujące w formie przezroczystych nakładek.

Aparat stały: tego typu aparaty są przede wszystkim zalecane dla młodzieży oraz dla osób dorosłych, czyli dla pacjentów posiadających zęby stałe. Aparaty stałe pozwalają na korygowanie bardziej poważnych wad niż aparat ruchomy. Aparaty stałe zbudowane są z zamków i pierścieni, które następnie są mocowane bezpośrednio do szkliwa za pomocą specjalnego kleju. Następnie za pomocą ligatur jest do nich mocowany sprężysty drut. Zadaniem druta jest wywieranie na zęby precyzyjnie określonej siły. Siła musi odpowiednia do wady. Co więcej aparaty stałe można podzielić na: estetyczne i metalowe. Aparat stopniowo ustawia zęby w prawidłowej i właściwej pozycji.

Leczenie ortodontyczne

Warto wiedzieć, że nie należy mylić stomatologii z ortodoncją, gdyż są to dwie zupełnie inne dziedziny. stomatologia skupia się na leczeniu zębów. Natomiast ortodoncja to dziedzina należąca do stomatologii, która przede wszystkim ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych.

Leczenie ortodontyczne można przeprowadzać u pacjentów w każdym wieku. Co więcej leczenie takie można rozpocząć z przyczyn profilaktycznych oraz estetycznych.

Podjęcie leczenia ortodontycznego

Proste zęby, piękne zebu to podstawa pięknego uśmiechu. Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech, zwłaszcza, że proste zęby nie stanowią tylko i wyłącznie funkcji estetycznych. Na prostych zębach mniej osadza się kamień nazębny, a zęby są mniej podatne na próchnice oraz na ścieranie. To właśnie dlatego warto już w dzieciństwie umówić dziecko na wizytę konsultacyjną. Co więcej leczenie ortodontyczne jest łatwiejsze w dzieciństwie niż w wieku dorosłym.

Warto wspomnieć, że wczesnej oceny zgryzu dziecka może dokonać lekarz pediatra, a same wady zgryzu mogą być widoczne nawet już u dwuletnich dzieci. Objaw, na które powinien zwrócić uwagę rodzic mogące stanowić motywację do wizyty u ortodonty:

 • widoczna asymetria dotycząca rysów twarzy dziecka,
 • złe nawyki, takie jak, obgryzanie przedmiotów, ssanie kciuka, zasysanie policzków,
 • częste podrażnienia w jamie ustnej,
 • wada wymowy,
 • nietypowe oddychanie np. z otwartymi ustami bądź ciągle otwarta buzia,
 • zbyt szybkie lub zbyt wolne tracenie zębów mlecznych,
 • nieprawidłowe luki między zębami,
 • nietypowe przesunięcia zębów w różnych płaszczyznach przestrzennych.

Wskazania do leczenia ortodontycznego

Jak wcześniej wspomniano leczenie ortodontyczne jest trudniejsze u osób dorosłych. dzieje się tak za sprawą zakończonego już rozwoju szwów kostnych oraz stawów. Na szczęście rozwój nowoczesnej technologii umożliwia leczenie ortodontyczne niemal w każdym wieku. Obecnie coraz większa ilość dorosłych osób decyduje się na założenie aparatu na zęby ze względów estetycznych, niemniej jednak niekiedy aparaty są zalecane ze względów medycznych.

Podstawowe wskazania do leczenia ortodontycznego dla osób dorosłych to między innymi:

 • asymetryczny uśmiech,
 • ścieranie się zębów,
 • zęby nachodzące na siebie,
 • zgrzytanie zębami, które prowadzi do ścierania zębów
 • odsłonięte bądź odsłaniające się szyjki zębów,
 • stłoczenia zębów,
 • obrócone zęby,
 • szpary między zębami,
 • zaplanowane leczenie protetyczne,
 • nadmierne zbieranie się kamienia zębnego i osadu na zębach.

Etapy leczenia ortodontycznego

Przede wszystkim warto wiedzieć, że leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego stałego trwa około dwóch lat. czas ten może zostać zmieniony w zależności od indywidualnego procesu przesuwania się zębów w prawidłowym kierunku. Ponadto przed założeniem stałego aparatu pacjent musi posiadać wszystkie zęby wyleczone oraz oczyszczone z kamienia nazębnego. W jamie ustnej nie mogą także występować żadne stany zapalne. Czasami bywa, że w celu podjęcia leczenia aparatem stałym wymagane jest usunięcie któregoś z zębów.

Pierwszy etap:

Pierwszy etap oczywiście jest związany z pierwszą wizytą u lekarza ortodonty. To właśnie on ocenia wadę zgryzu. Ortodonta odpowiada na najczęstsze pytania pacjentów i omawia z danym pacjentem wszystkie możliwości oraz rozwiązania lecznicze. Zazwyczaj pierwszy etap składa się z dwóch wizyt w gabinecie ortodonty.

Gdy pacjent jest w pełni zdiagnozowany lekarz przedstawia mu pełen plan w trakcie leczenia. Wówczas niezbędne staje się wykonanie gipsowych modeli uzębienia danego pacjenta. Dzięki temu ortodonta jest wstanie dokonać niezbędnych i bardzo dokładnych pomiarów dotyczących szerokości zębów, łuków zębowych, a także może dokonać analizę wzajemnego położenia żuchwy do szczęki.

Zdarzają się sytuacje, że lekarz poinformuje daną osobę iż sam aparat nie jest wstanie skorodować wadę, zatem potrzebna także będzie interwencja chirurgiczna.

Etap drugi: zakładanie aparatu

Jak już wyżej wspomniano przed naklejeniem aparatu stałego zęby musza być do tego przygotowane i wyleczone. Gdy tak jest następnie szkliwa są wytrawiana, dzięki temu aparat będzie się lepiej trzymał zębów. Gdy zęby są wytrawione lekarz przykleja do nich zamki ortodontyczne. Gdy zakładanie zamków zostanie zakończone w wyznaczonych miejscach klej zostaje utwardzony za pomocą światła lampy polimeryzacyjnej. Następnie lekarz dobiera oraz umieszcza na zębach odpowiedni sprężysty łuk w postaci drutu. Taki łuk kolejno mocowany jest do zamów, a następnie przewiązywany metalowymi bądź elastycznymi ligaturami. Cały proces wymaga ogromnej precyzji i skrupulatności, gdyż źle założony aparat może pogłębić wadę, a nie ją wyleczyć.

Etap trzeci: noszenie aparatu i wizyty kontrolne

Bezpośrednio po założeniu aparatu stałego u danego pacjenta mogą pojawić się bóle uzębienia. Należy jednak pamiętać, że posiadając aparat stały trzeba odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej zgodnie z wytycznymi od lekarza, który założył aparat. Co więcej kolejnym bardzo istotnym elementem tego etapu są wizyty kontrolne. Są one ważne ponieważ w trakcie nich lekarz ortodonta ocenia jak przebiega plan leczenia.

Etap czwarty: aparat retencyjny

Jest to już ostatni etap leczenia, który następuje po zdjęciu aparatu stałego. Głównym zadaniem tego etapu jest utrwalenie efektów uzyskanych podczas poprzednich etapów leczenia. Sam aparat retencyjny jest dobierany przez lekarza.

Ortodonta Radom, zajmujący się leczeniem wad zgryzu

Szeroką game możliwości leczenia można znaleźć na stronie orzelstomatologia.pl . Jest to strona kliniki ortodontycznej, która cechuje się indywidualnym podejściem do każdego pacjenta oraz posiada najnowocześniejszy sprzęt do leczenia ortodontycznego. Już podczas pierwszej wizyty lekarz specjalista wskaże Ci drogę abyś mógł cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.