Kategorie
Biznes

Pellet produkcja dla przedsiębiorczych

Spread the love

Każdy, kto zastanawia się nad budową domu lub ten etap ma za sobą, wie, jak trudno podjąć decyzję dotyczącą rodzaju systemu ogrzewania naszej nieruchomości. Piece gazowe, olejowe, na paliwa stałe takie jak: ekogroszek, czy pellet drzewny. Wybór jest niemały. Okazuje się jednak, że spośród tych rozwiązań jedno nieco wychodzi na prowadzenie. To właśnie pellet. Przyjrzyjmy się tajnikom produkcji pelletu drzewnego.

Produkcja pelletu. Zalety.

Ta forma paliwa niesie ze sobą szereg zalet. W przemyśle drzewnym podczas produkcji powstają duże ilości odpadów drzewnych.

By nie generować strat, wymyślono proces produkcji pelletu, w którym następuje kompleksowe przetworzenie drewna, praktycznie bez strat. Podczas utylizacji odpadów drzewnych”niepotrzebnego materiału” powstaje gotowy produkt, który możemy sprzedać. Jest to zatem idealna technologia przetwarzania odpadów.

Do obsługi sprzętu wymagana jest minimalna ilość personelu.

Ponadto sama technologia jest dość prosta, a zużycie energii elektrycznej stosunkowo niewielkie. Obecnie obserwujemy duże koszty energii elektrycznej, warto więc wziąć pod uwagę ten aspekt.

Jedną z kluczowych zalet jest to, że nakłady, jakie trzeba ponieść, by rozpocząć produkcję, są niskie, zaś stopa zwrotu inwestycji wysoka. Bardzo często można ją osiągnąć po bardzo krótkim czasie od rozpoczęcia produkcji.

Surowce używane do produkcji pelletu.

Sprawa jest banalnie prosta.

Produkując pellet drzewny, potrzebować będziemy rozdrobnione drewno o wymiarach 1 mm na 3-4 mm. Często używa się trocin wysokiej jakości, lecz tak naprawdę nie jest to wymagane, gdyż dopuszczalne są domieszki metali i minerałów.

Wyższa jakość to większe ciepło spalania. Warto zaznaczyć, że surowiec użyty to produkcji granulatu ma wpływ na cechy pelletu.

 • Jasne pellety uzyskuje się z wysokiej jakości okorowanego drewna. Uzyskiwany pellet bardziej oddaje ciepło i jest nieco droższy.
 • Szare pellety powstają z drewna mającego korę. Zawierają wówczas drobinki kory.
 • Czarne pellety to te o najniższej jakości. Podobnie jak szare, również powstają z nieokorowanego drewna Mają więc wtrącenia z kory i z powodu nieprzestrzegania technologii zawierają fragmenty drewna dotkniętego zgnilizną.

Kolor pelletu zależy również od jakości spoiwa (jakość sklejania pelletu), a jest nim naturalna lignina, która występuje w drewnie. Problem w tym, że jej zawartość u różnych gatunków drewna jest inna. Im Więcej ligniny, tym wyższa jakość pelletu.

Jednym z czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, jest wpływ twardości drewna na koszty produkcji pelletu. Wyższa twardość drewna powoduje adekwatne zużycie narzędzi skrawających.

Cechy pelletu.

Pellet drzewny, jak każdy inny produkt posiada szereg cech, które świadczą o jego wysokiej, bądź niskiej jakości. Należą do nich między innymi: wielkości wiórów wtrącenia, lepkość, wartość średniej wilgotności, użyty materiał. To wszystko bardzo wyraźnie pokazuje nam, czy mamy do czynienia z surowcem wysokiej jakości.

Wpływ gatunków drewna na lepkość pelletu.

Pellet produkuje się z różnych gatunków drzew zarówno liściastych, jak i iglastych. W różnych przypadkach produkt końcowy będzie nieco różnił się parametrami. Każdy gatunek ma swoje cechy charakterystyczne, które znacząco wpływają na finalną jakość pelletu.

Wcześniej wspomnieliśmy, że ważną kwestią jest zawartość naturalnej ligniny. W drzewach iglastych zawartość ligniny jest wyższa niż w drzewach liściastych.

Im wyższa wartość, tym lepiej. Poniżej prezentujemy przybliżone wartości dla poszczególnych gatunków.

 1. Jodła – 29,89%.
 2. Buk – 27,72%.
 3. Sosna – 27,05%.
 4. Świerk – 27,00%.
 5. Osika – 21,67%.
 6. Brzoza – 19,10 %.

Widać wyraźnie, które są najlepsze, a których gatunków lepiej unikać decydując się na wybór surowca do produkcji pelletu. Wartości te odnoszą się oczywiście do drewna całkowicie wysuszonego.

Twardość również ma wpływ.

Co zrozumiałe, im twardszy gatunek wybierzemy, tym trudniej będzie go przerobić na wióry (więc zwiększą się koszty produkcji). Warto mieć na uwadze, że spośród wyżej wymienionych najwyższą twardość ma buk i brzoza (odpowiednio 555 i 425 kG/cm2). Pozostałe przedstawione tu gatunki drewna utrzymują wartości mieszczące się w przedziale 235 – 260 kG/cm2.

Widać wyraźnie, że optymalnym wyborem dla każdego producenta, biorąc pod uwagę jakość i koszty będzie jodła, sosna i świerk.

Idealny pellet.

Mając na uwadze wszystkie wcześniej wymienione czynniki, produktem najwyższej jakości, przy zachowaniu optymalnych kosztów produkcji będzie pellet wykonany z wysokiej jakości okorowanego drewna gatunków takich jak: świerk, sosna i jodła. Będzie charakteryzował się większym oddawaniem ciepła oraz mniejszą podatnością na kruszenie.

Proces produkcji pelletu drzewnego.

Z jednej strony wydaje się to być niezwykle proste, z drugiej zaś jest to proces złożony z wieloma zmiennymi, które wpływają na ostateczny efekt. Ba! Decydują również o tym, czy w ogóle uda się wyprodukować pellet. Jest tu dużo niuansów i technik, które poznajemy wraz z naszym rosnącym doświadczeniem.

Przyjrzyjmy się pracy paleciarki.

W pierwszej fazie produkcji pelletu należy na całej powierzchni matrycy umieścić mieszanką podstawową (olej i trociny) i uruchomić silnik. Wióry nie są w tej chwili podawane.

Po chwili (by wiórki nie przywierały do ścianek matrycy) wiórki zaczynają być podawane. Pellet jest formowany wewnątrz matrycy.

Następnie oczekujemy na to, aż przetłoczony pellet wyjdzie na zewnątrz. Naszym zadaniem jest wówczas sprzątnięcie pozostałości wiórek i oleju oraz wyrzucenie ich, jeśli nie będziemy ponownie używać tej mieszanki.

Pamiętajmy, że po wytłoczeniu pelletu w matrycy, włącza się podawanie wiórów do prasy (minimalna podaż), a jednocześnie podawanie wiórów z olejem się zatrzymuje. Trwa to tak długo, aż zacznie się pojawiać pellet bez oleju.

Następnie prędkość podawania trocin do prasy znacząco wzrasta. W tym momencie produkcja postępuje z optymalną wydajnością.

Co może pójść nie tak?

Produkcja pelletu nie zawsze jest usłana różami. Warto o tym pamiętać bowiem prędzej, czy później pojawią się problemy, które mogą nas zniechęcić, a wcale nie muszą być trudne do usunięcia. Poniżej kilka przykładów sytuacji, w których prasa do produkcji granulatu może się zablokować.

 • Ciśnienie rolek musi być stabilne. Jeśli choć trochę odbiega od normy, a czujnik nie pokazał w porę np. spadku ciśnienia, rolki mogą unieść się nad matrycą.
 • Żadna z rolek nie może mieć luzów. Jeżeli choć jedna jest luźna, urządzenie zatrzyma się.

Są to łatwe do usunięcia usterki. Potrafią jednak skutecznie utrudniać pracę operatora, wstrzymując produkcję co kilka godzin, aż do usunięcia awarii.

Czasem zdarza się, że prasa co chwilę zapycha się i zatrzymuje. Wówczas nie ma sensu walka z urządzenie. Należy zatrzymać maszynę i przeczyścić ją dokładnie szczególny nacisk kładąc na udrożnienie otworów w matrycy.

Po dokonaniu tych wszystkich czynności i upewnieniu się, że zapewniliśmy odpowiedni skład frakcyjny surowców oraz kontrolujemy wskaźniki jakości granulatu, produkcja pelletu powinna iść pełną parą.

Podsumowanie.

Jak widać, produkcja pelletu jest działalnością, która wcale nie musi angażować wielu pracowników oraz generować niepotrzebnych kosztów. Jest to idealna forma założenia własnego biznesu. Ryzyko, jakie ponosimy, jest niewielkie, a biorąc pod uwagę zainwestowane środki, ewentualne zyski z pewnością zrekompensują nam wszystkie wydane pieniądze z nawiązką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.