Kategorie
Amazon

Model FBA – charakterystyka usługi

Spread the love

Jak sprzedawać w modelu FBA na amazon?

Sprzedaż poprzez stronę na amazonie jest bardziej opłacalna niż myślisz. Poza pozyskiwaniem licznych produktów amazon wypuścił na rynek nową usługę. Fulfillment by amazon ma dla właścicieli e-commerce szereg udogodnień, które wpływają na lepszą obsługę twoich zamówień. Jak wygląda to w praktyce? Usługa fba to rodzaj prowadzenie zamówień w oparciu udostępnianie własnych magazynów.

Wszelkiego typu przesyłki są obsługiwane przez markę amazon. Zadaniem sprzedawcy jest odpowiednia promocja własnej firmy. Z uwagi na realizacje przesyłek przez fba amazon właściciel strony może się skupić na obsłudze strony poprzez dbanie o jej wygląd, reklamę oraz internetową obsługę klienta.

Korzyści płynące z korzystania z działu logistyki amazona

W skład usługi fba wchodzą 3 główne czynności: pakowanie, wysyłanie oraz kompletowanie zamówień. Cały model sprzedaży opiera się na procesie użyczania powierzchni magazynowych, w których amazon dokonuje szeroko rozumianych czynności w zakresie logistyki. Dzięki czemu może przyczynić się do zwiększenia kosztów sprzedaży

Wysyłka produktów z magazynu amazon pozwala na darmowe dostawy na terenie całego kraju. Dzięki czemu sprzedaż może się zwiększyć do nawet 25%.

Całodobowa obsługa klienta

W skład usług fba możesz liczyć na pomoc w udzielaniu informacji o produktach, lokalizacji przesyłek, zwrotach oraz wszelkich roszczeniach. Obsługa klienta amazon działa w całej europie. Dzięki czemu proces obsługi klientów z zagranicy jest prowadzony z należytym profesjonalizmem. Działy realizacji zamówień można podzielić na dwa sektory:

 • dział obsługi klienta fba – pracownicy firmy przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu odbierają zapytania od klientów. Wszelkiego rodzaju wiadomości dot. sprzedaży produktów są odbierane drogą elektroniczną bądź przez telefon. Obsługa klienta jest całkowicie bezpłatna. Poza dodatkami w postaci zwrotów poszczególnych kategorii produktów.
 • zwroty w fba – obsługa zwrotów towarów. Towary, które nie spełniają oczekiwań klienta są przekazywane za pośrednictwem centrum zwrotów online. Dzięki czemu masz pewność, że klient może liczyć na profesjonalne podejście do klienta w sytuacji, gdy produkt go rozczarował.

Automatyczna sprzedaż na całym świecie

Amazon obejmuje swoim zasięgiem cały świat. Jego strona jest wyświetlana we wszystkich krajach naszego globu. Tak duża rozpoznawalność marki przyczynia się do wzrostu samem sprzedaży. Tworząc swój własny sklep nie możemy mieć gwarancji na duże dotarcie do klienta. Korzystając z amazona fba możemy w szybki sposób rozpocząć daną sprzedaż. Jako osoba od sprzedaży nie musisz podejmować dużych działań reklamowych. Samo pojawienie się amazonie jest gwarancją na owocną sprzedaż już na starcie.

Wszelkiego typu procesy logistyczne są realizowane bezpośrednio w Europie. Magazyny w niektórych miastach, w tym także w Polsce pozwalają na szybką wysyłkę produktów w dowolne miejsce. Współpraca z Europejską Siecią Realizacji (EFN) sprawiają, że towar wędruje z centralnego magazynu w kraju ich pochodzenia. Usługa Multi-Country Inventory przechowuje i wysyła wysyłki z centrów zamówień do określonych przez nabywcę fba krajów.

Przejrzyste koszty obsługi i wysyłki

Na fba amazon klient płaci za realizację przesyłek bieżących. Do kosztów należy wliczyć opłaty stałe. Należy do nich koszt wypożyczenia magazynu. Za ilość bezpłatnych wysyłek nie obowiązują żadne opłaty. W skład rozliczenia wchodzą liczne opłaty dodatkowe, które są dobrowolne. Liczne dodatki mogą usprawnić model prowadzenia biznesu w oparciu o fba amazon.

Szczegółowe typy opłat

 • Rozliczenie za powierzchnie magazynowe

Za wynajem magazynu do przechowywania towarów korzysta się z dość prostego schematu. Polega on na dzieleniu średniej liczby zapasów z danego dnia przez powierzchnię magazynu w metrach sześciennych. Takie rozwiązanie jest korzystne dla klienta, gdyż uwzględnia ilość paczek każdego dnia.

 • Opłaty za realizację wysyłki

Ten rodzaj opłat jest liczony na podstawie ilości zapakowanych, wysłanych i skompletowanych paczek. Koszt na tzw. sztukę to jedna z najbardziej przejrzystych opłat w systemie fba. W składzie paczek jest uwzględniona kwota za jeden zwrot. W celu oceny dokładniej skali kosztów zapłaty na sprzedawców czeka kalkulator opłat FBA.

 • Zapłaty za długoterminowe magazynowanie

Jest to rodzaj miesięcznej zapłaty za magazynowanie roczne. Kiedy produkty przebywają na półkach więcej niż 365 dni w roku amazon będzie wymagał od sprzedawców zapłaty za leżakowanie. Dlatego zadaniem sprzedawcy jest dbałość o odpowiednie reklamy. Tylko odpowiedni rodzaj działań promocyjnych może zapewnić płynność wynajętej przestrzeni magazynowej.

 • Zlecenie usunięcia

Jest to rodzaj czynności, który pozwala na utylizację zapasów w centrum obsługi przesyłek. Cena jest przeliczana już za jedną sztukę. Zlecenia usunięcia może odnosić się do zwrotów wadliwych sztuk towaru.

 • dodatkowa kwota za nadzorowaniem zwrotów

Są to kwoty, które musi płacić sprzedawca, gdy konsument zgłasza chęć zwrotu – towar niezgodny z opisem, przesyłka została uszkodzona itd.

 • Nieprzewidziane wydatki

W modelu fba produkty powinny mieć zgodne z regulaminem amazona etykietowanie. Bez odpowiednich oznaczeń firma ma prawo do narzucenia dodatkowych opłat. Warto mieć to na uwadze, przygotowując własne produkty do sprzedaży za pośrednictwem usługi amazon fba.

Jak zacząć korzystać z modelu fba od amazon?

Sam proces rozpoczyna się poprzez posiadanie konta w serwisie amazon. Oto kilka prostych czynności do rejestracji i zakupu usługi fba od amazon. Jeżeli potrzebujesz pomocy, warto zapoznać się ze stroną amzteam.pro

 1. Na początek należy utworzyć konto sprzedaży amazon. Po czym wymagane jest podłączenie usługi Seller Central celem konfiguracji FBA.
 2. Tworzenie ofert produktów odbywa się poprzez dodawanie produktów do katalogu fba. Po ich dodaniu należy określić ilość zapasów fba danego asortymentu.
 3. Przygotuj produkty bezpośrednio do wysyłki. Powinny być one odpowiednio opakowane. Dodatkowo amazon wymaga odpowiedniego etykietowania produktu. W celu dobrego przygotowania warto zapoznać się z wytycznymi od amazon.
 4. W tym kroku dokonujesz wysyłki swoim produktów. Dodatkowo możesz sprawdzić, czy wszystkie przesyłki otrzymały stosowne etykiety. Przy dużych wysyłkach paczek warto przygotować program do wysyłki zamówienia.

Zarządzanie zapasami FBA

Składa się on z kilku głównych części:

 • panel efektywności zapasów – jest to poziom wskaźnika (IPI). Wysoki wskaźnik chroni nas przed nadprogramowymi opłatami za nadwyżki. Niski wskaźnik przekłada się na blokadę wysyłania zamówień.
 • nadmiar zapasów -wiedza na temat obniżek cen. Możliwość pozyskania informacji o usuwaniu asortymentu, sugestiach dot. powiększania zysków mogą być pomocne dla sprzedawców.
 • wiek zapasów -jest to opcja na uniknięcie opłat za długie terminy składowania. Na podstawie dowiesz się o ilości przetrzymywanych produktów i czasie ich dostarczenia na magazyn.
 • spersonalizowane rekomendacje produktów -pozwalają na dostosowanie ilości produktów w magazynie do konkretnego zapotrzebowania czy sezonu na dany produkt. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.