Kategorie
Zdrowie

Masaż tajski – wiele wieków tradycji

Spread the love

Według legendy twórcą masażu tajskiego był Shivago Komarpaj, osobisty lekarz Buddy w 500 r.p.n.e. Sztuka tego masażu oparta jest na bardzo szerokiej i bogatej wiedzy o zdrowiu i ciele człowieka.

Współczesny masaż tajski, jak wierzą Tajowie, opiera się na teorii, że ludzkie ciało wypełnione jest cząsteczkami powietrza, które przemieszczają się kanałami zwanymi „snem”. Masaż tajski wykorzystuje techniki rozciągania i ucisku, aby skupić się na grupach „snów”, które zaczynają się w pępku i kończą na ustach. Masaż ten jest połączeniem akupresury głównych punktów ludzkiego ciała z elementami jogi pasywnej, jego celem jest pobudzenie „uśpienia” i oddychanie powietrzem przez ciało w celu zakończenia masażu głowy. Tradycyjny masaż tajski to sekwencja masaży rozciągających i refleksologicznych.

Masaż tajski – połączenie akupresury i masażu

Techniki masażu, takie jak akupresura, usuwają stagnację, stymulują przepływ energii i rozluźniają mięśnie. Techniki manipulacji poprawiają ruchomość stawów, rozluźniają przestrzenie międzykręgowe i dają uczucie odprężenia. To rytuał, który uspokaja całe ciało.

Dzięki klasycznemu masażowi tajskiemu doświadczamy głębokiego relaksu i odprężenia ciała oraz poprawiamy krążenie krwi i limfy. Celem masażu jest uspokojenie całego ciała poprzez rozładowanie napięcia mięśniowego. Masaż pobudza Twoje ciało do działania i odmładzania. Przywraca nie tylko równowagę ciała, ale i umysłu.

Tradycyjny masaż tajski opiera się na rytmicznym uciskaniu kluczowych punktów ciała, które odpowiadają za blokowanie energii wewnętrznej. Tkanki miękkie są rozluźniane poprzez pozycje nacisku i rozciągania.

Masaż tajski – doświadczenie masażysty kluczowe

Doświadczeni masażyści tajscy stosują techniki uciskowe i rozciągające nie tylko na palcach, ale także na łokciach, nadgarstkach, stopach i kolanach. Dzięki temu rodzajowi masażu wyeliminujesz stres, napięcie mięśni i ból. Masaż ten ma ogromne właściwości lecznicze i rehabilitacyjne.

W salonach masażu tajskiego pracują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak przyjęło się, że to kobiety częściej specjalizują się w tym zakresie. Dlaczego? Prawdopodobnie ze względu na budowę ciała – kobieta zwykle drobniejszej budowy niż mężczyzna łatwiej może pracować podczas masażu np. stopami.

Płeć masażysty jednak nie jest ważna, najważniejsze aby masażysta był wykwalifikowanym specjalistą. Klasyczny masaż tajski to wiedza, która była gromadzona przez specjalistów przez tysiąclecia, dlatego tak ważne jest, aby osoba masująca była odpowiednio wykwalifikowana.

Skąd wiemy, czy tajski masaż spełni nasze oczekiwania? Najlepiej skorzystać z tego typu masażu w renomowanym salonie. Masaż tajski klasyczny i różne jego wariacje są dostępne w wielu miastach. Masaż tajski w Krakowie i masaż tajski w Warszawie cieszy się jednak najlepszymi opiniami, ponieważ w tych miastach działają profesjonalne salony, specjalizujące się właśnie w masażu tajskim.

Dla kogo tajski masaż?

Masaż tajski zalecany jest osobom z brakiem energii witalnej, przemęczonym, siedzącym tryb życia, mniej aktywnym, narażonym na stres, pracującym w pozycji, sportowcom, osobom z nadwagą, osobom w trakcie rehabilitacji i rekonwalescencji, narażonym na odleżyny, osobom po przebytym schorzeniu . lub wypadek po usunięciu plastra. W stanach pourazowych takich jak stłuczenia, skręcenia czy skręcenia polecamy tradycyjny masaż tajski, ale nie szybciej niż po 3 dniach. Wiek nie ma znaczenia.

Jak przygotować się na masaże tajskie?

W dniu masażu lepiej nie jeść ciężkich posiłków. Jedz lekkie posiłki na godzinę przed masażem, pij więcej wody lub gorącej herbaty. Unikaj nadmiaru kawy, powstrzymaj się od napojów alkoholowych. Zrób kilka skłonów rozciągających mięśnie. Przed zabiegiem zdejmij biżuterię, zwiąż włosy, wyłącz telefon, wycisz myśli. W pokojach będzie lekki zmierzch, będzie można poczuć orientalne zapachy i posłuchać azjatyckiej muzyki. Każdy masaż tajski rozpoczyna się od umycia stóp.

Co nam daje masaż tajski?

Masaż tajski w wersji klasycznej pomaga złagodzić bóle pleców, stawów, przykurcze mięśni i ścięgien, choroby tkanek miękkich, stany zapalne organizmu, migreny, zaburzenia emocjonalne, leczenie depresji i skutków stresu. Pobudza przemianę materii oraz krążenie krwi i limfy, wzmacnia system odpornościowy organizmu, ułatwia eliminację nagromadzonych w naszym organizmie toksyn. Pomaga w dolegliwościach kobiecych takich jak: menopauza, poprawia jakość snu i ogólne samopoczucie, łagodzi dyskomfort poporodowy, ujędrnia i wysmukla ciało, redukuje cellulit. Skóra staje się jędrniejsza i bardziej promienna. Oprócz funkcji regeneracyjnych i odżywczych tradycyjny masaż tajski ma również właściwości lecznicze. Nie tylko odpręża cały organizm, ale także pomaga w leczeniu wielu schorzeń, takich jak reumatyzm, odmrożenia, niedowład, nerwobóle, wady postawy.

Masaż tajski poprawia krążenie i może uwolnić nas od bólu stawów, czy przykurczy mięśni. Ten typ masażu jest w stanie złagodzić napięcie mięśni, sprawić, że bóle głowy będą tylko wspomnieniem i przyczynić się do wyleczenia stanów zapalnych organizmu. Jest również polecany w przypadku bólu migrenowego.

Przeciwwskazania masaż tajski nie dla każdego?

Jeżeli temperatura jest powyżej 38 stopni, stany zapalne, osłabienie organizmu, choroby zakaźne i wirusowe, choroby serca i krążenia, choroby skóry, pasożyty, wrzody, osteoporoza, udar, udar, warto odłożyć masaż na inny termin, rwa kulszowa, padaczka, pierwsze dni po zwichnięciu, kontuzji, zerwaniu mięśnia lub ścięgna, złamaniu, celiakii, przepukliny, nowotworach, ciąży, menstruacji, po spożyciu alkoholu.

Jeżeli chorujemy na którąś z chorób, lub podejrzewamy ją u sienie, warto skonsultować się z lekarzem. Sporo na temat wskazań i przeciwwskazań może opowiedzieć również masażysta. W przypadku, gdy klasyczny masaż byłby zbyt intensywny, istnieje możliwość że masażysta zmniejszy intensywność masażu, dlatego warto porozmawiać w salonie masażu o swoich oczekiwaniach. Połączenie masażu z elementami pasywnej jogi powinno być dostosowane do organizmu, tak więc oczekiwania i kondycja klienta mają tutaj kluczowe znaczenie.

Klasyczny masaż tajski – jakie mamy alternatywy?

Tajski masaż potrafi być wymagający. Klasyczny masaż tajski polega na intensywnej pracy, dlatego mogą później pojawić się okresowe bóle mięśni, przypominające zakwasy. Jeśli ten rodzaj masażu jest dla Ciebie zbyt intensywny lub Twoje dolegliwości znajdują się na liście przeciwwskazań, istnieją różnego rodzaju alternatywy. Zaliczają się do nich na przykład: masaż tajski stóp i olejkowy masaż tajski. Istnieje wiele możliwości, starożytny klasyczny masaż tajski zmieniał się przez wieki i został dostosowany do potrzeb różnych osób, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie.

Masażom tajskim towarzyszy niezwykła atmosfera, wiele osób wskazuje, że już po przekroczeniu gabinetu masażu tajskiego, czuje się niesamowite odprężenie. Warto więc pozostawić swoje troski (wraz z telefonem) za drzwiami i poddać się odprężeniu. To również szansa na regenerację naszego ciała i przyspieszenie powrotu do zdrowia – efektów naprawdę jest wiele. Nasz organizm z pewnością nam za to podziękuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.