Kategorie
Prawo

Leasing samochodowy – najważniejsze informacje

Spread the love

Na czym polega leasing samochodów, jakie są jego koszty? Jakie mogą formy finansowania? Czy spłacanie rat leasingowych będzie mieć wpływ na naszą zdolność kredytową i czy wniosek leasingowy może złożyć tylko przedsiębiorca? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne najczęściej zadawane pytania.

Leasing samochodu osobowego – czym jest i na czym właściwie polega?

Przez pojęcie leasing samochodu osobowego, trzeba rozumieć finansowanie zewnętrzne przez firmy leasingowe różnych rzeczy, jak chociażby aut czy też innego typu mechanicznych pojazdów. Pomimo tego, iż umowy leasingu nie są nowym zjawiskiem, gdyż stawały się one popularne już na początku lat 90 XX wieku, nie wszyscy wiedzą, na czym dokładnie polega leasing auta.

Umowy leasingu z początku przypominały nieco umowę sprzedaży na raty albo dzierżawy. Razem z upływającym czasem miały szansę ewoluować, dlatego też leasing samochodów stał się odpowiednim cywilnoprawnym stosunkiem, w ramach którego osoba finansująca zobowiązana jest do kupna oraz oddania do użytku dla osoby korzystającą wybranej rzeczy.

Zaś osoba korzystająca, nazywana także leasingobiorcą, zobowiązana jest do wniesienia wybranej wstępnej opłaty, czyli czynszu inicjalnego, jak i do uiszczenia rat leasingowych zgodnie z harmonogramem ustalonym przez leasingodawcę.

Leasingobiorca w rezultacie przez cały okres umowy, może w miarę swobodnie korzystać z rzeczy stanowiącej przedmiot umowy leasingu, który podlegać będzie dzierżawie przez wybrany czas.

Nie tylko auta mogą podlegać pod umowy leasingu. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, oferty leasingowe mogą dotyczyć również innych przedmiotów, a w tym między innymi:

  • nieruchomości,
  • obiektów inwestycyjnych, na przykład urządzeń i maszyn,
  • obiektów konsumpcyjnych.

Korzystając z umowy leasingowej, możemy osiągnąć rezultat optymalizacji podatkowej. W wysięku, kiedy przedmiotem umowy leasingowej jest samochodów, możemy z niego korzystać jak ze swojego własnego, ale nie musimy być zaangażowani w jego finansowanie.

Za ciekawostkę możemy uznać fakt, iż obecnie samochody w leasingu, mogą mieć nie tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą, czyli właściciele firm, ale także osoby fizyczne, które nie prowadzą biznesu. W tym celu został stworzony leasing konsumencki samochodu, który działa na podobnych zasadach, co leasing dla przedsiębiorców.

Leasing finansowy i leasing operacyjny – jak otrzymać samochód w leasingu?

Jeśli chcemy wziąć samochód w leasingu, warto abyśmy uprzednio dowiedzieli się, czym jest i jak bardzo może się od siebie różnić leasing finansowy oraz operacyjny. Dzięki czemu mamy możliwość wyboru sposobu zawarcia umowy, który będzie najlepszy dla naszej firmy.

Nowe samochody brane w leasing to opcja dla właścicieli firm, którzy zaczynają dopiero swoją działalność. Nic zatem dziwnego, iż próbują zmniejszyć wydatki, których na samym początku istnienia przedsiębiorstwa jest sporo, a auto zaliczane jest do ich lwiej części. W przypadku leasingu operacyjnego, podatek vat naliczany jest stopniowo, z uwzględnieniem wysokości rat.

Leasing operacyjny

Umowa leasingu operacyjnego pozwala nam na wrzucanie w koszty uzyskiwania przychodów niemalże wszystkich spośród wydatków, które powiązane są bezpośrednio z przedmiotem leasingu podczas trwania umowy.

W wypadku leasingu na auto w polsce będzie to, poza ratą leasingową, będzie to konieczność uiszczenia opłaty wstępnej (nazywanej też czynszem inicjalnym), zakup wyposażenia do samochodu, przegląd auta albo wydatki na poczet paliwa.

Przedsiębiorcy mogą dokonać odpisu amortyzacyjnego tylko wtedy, gdy korzystają z finansowego leasingu samochodów osobowych, w którym od początku trwania umowy, stają się posiadaczami leasingowanego auta.

W przypadku leasingu operacyjnego, to leasingodawcy jako właściciele pojazdów, zapisują auto jako środek trwały we własnej ewidencji.

Leasing finansowy

W wypadku leasingu finansowego przedmiot leasingu, zaliczany jest do majątkowych składników osoby korzystającej z leasingu. Zatem, w przeciwieństwie do operacyjnego leasingu, to leasingobiorcy mogą dokonywać amortyzacyjnych odpisów.

Ponadto, w koszty uzyskiwania przychodów leasingobiorcy mogą wliczyć wyłącznie część odsetkową z leasingowej raty. Leasingobiorcy stają się właścicielami przedmiotów leasingów po wpłaceniu ostatniej z rat, czyli po zakończeniu umowy.

Nie obowiązuje ich zatem wykup przedmiotu, co jest korzystną opcją, która pozwala kupować samochody osobowe niejako na raty. Przedsiębiorca z pewnością nie odczuje co miesięcznej raty leasingowej, a w normalnym przypadku musiałaby od razu wyłożyć całą kwotę na zakup pojazdu. Nawet jeśli leasing będzie trwał 60 miesięcy, to taka opcja finansowania jest bardzo korzystna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *