Kategorie
Zdrowie

Kiedy skorzystać z porady psychiatry

Spread the love

Chcesz zobaczyć się z psychiatrą? Czemu? Wiele osób nadal ma nieuzasadniony strach przed wizytą u psychiatry, co dla wielu jest wstydliwym tematem. Na szczęście od pewnego czasu świadomość społeczna rośnie i coraz więcej osób decyduje się na wizytę u psychiatry. Kim jednak jest lekarz psychiatra?

Lekarz psychiatra – kim jest?

Psychiatrzy to lekarze, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenie w zakresie psychiatrii. Dokładniej, ścieżka do kariery psychiatry obejmuje 6 lat badań medycznych, 1 rok stażu podyplomowego i 5 lat stażu, zakończonego egzaminem z psychiatrii. Ale w tym przypadku edukacja nigdy się nie kończy. Aby pozostać profesjonalnym, zawsze muszą się kształcić. Podsumowując, psychiatrzy interesują się zdrowiem psychicznym, ale mają solidne zaplecze medyczne.

Czym zajmuje się psychiatria?

Domena psychiatrii jest zakłócenie funkcjonowania psychiki ludzkiej. Ich zakres jest bardzo szeroki, co widać na przykładzie Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD10 lub DSM5, czyli klasyfikacji zaburzeń psychicznych opracowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Istnieją różne zaburzenia, takie jak depresja, lęk, psychoza, osobowość, odżywianie, upośledzenie umysłowe, otępienie starcze i otępienie psychiczne, które pojawiają się w starszym wieku.

W jaki sposób uzyskamy pomoc od lekarza psychiatry?

W oparciu o aktualną wiedzę medyczną psychiatrzy określają interwencje i badania wymagane w przypadku konkretnego zaburzenia. Porozmawiaj z ekspertami z innych dziedzin, w tym Lekarz, psycholog, neurolog. Jestem ostrożny, ponieważ profesjonalne badania mogą potwierdzić diagnozę i wykluczyć inne przyczyny złego stanu pacjenta. Podam wam prawdopodobnie trywialny przykład, który zna każdy student medycyny. Pacjenci z objawami depresji zgłaszają się do psychiatry. Badanie lekarskie wykazało, że przyczyną jego stanu był guz mózgu. Nacisk uszkadza inne struktury mózgu. Oczywiście pacjenci cierpią na objawy depresji, ale to nie one są głównym problemem, to guzy mózgu wymagają leczenia.

Czym różni się psycholog od lekarza psychiatry?

Główna różnica dotyczy autorytetu i zakresu. Jeszcze raz nalegam: psychiatra jest lekarzem. Dzięki temu mogą postawić diagnozę, podać lekarstwa, skierować specjalistę, określić przejściową dysfunkcję pacjenta, czy innymi słowy napisać zwolnienie lekarskie. Większa moc oznacza większą odpowiedzialność. Jej zakres określa m.in. ustawa o ochronie zdrowia psychicznego oraz ustawa o zawodach lekarzy i dentystów. Jesteśmy również związani Kodeksem Etyki Lekarskiej oraz mamy prawa i obowiązki wynikające z członkostwa w Izbie Lekarskiej.

Psychologowie mogą zapewnić wsparcie psychologiczne, przeprowadzić diagnozy psychologiczne, zapewnić doradztwo i szkolenia, przeprowadzić testy psychologiczne i wydać certyfikaty. Psychologowie nie mogą jednak wypisywać recept ani przepisywać leków.

Psychoterapia a wsparcie psychiatry

Psychoterapeuci zajmujący się przede wszystkim krótko- i długoterminowym leczeniem mającym na celu modyfikację zachowań osób szukających pomocy nie mają takiego autorytetu. Psychoterapeuci nie muszą być, ale mogą być również psychologami lub psychiatrami Jako psycholog może zasięgnąć porady wykwalifikowanego psychiatry, jeśli pacjent poczuje taką potrzebę.

Dlaczego psychiatra jest nam potrzebny?

Żyjemy w epoce komercji pełnej trudności i szybkiego tempa znalezienia pracy, na wszystko brakuje pieniędzy i czasu. Każdego dnia mamy nieskończone możliwości wyboru, co zjeść na obiad, gdzie iść do pracy i jak się tam zdecydować. Nasze mózgi są codziennie wypełnione informacjami i każdego dnia możemy być zmuszeni do improwizacji, manipulacji, naciskania i działania wbrew sumieniu. I zostawanie w domu po pracy, spotykanie się z dziećmi w klasie, rozmawianie, chodzenie od czasu do czasu na spotkania, robienie prac domowych, robienie prania, robienie obiadu następnego dnia i tak dalej… wiele razy musiałem to robić ponownie. To wszystko nas męczy, czujemy się sfrustrowani, a coraz więcej bodźców powoduje frustrację, niepokój, bóle głowy, bóle mięśni, drażliwość, zaburzenia snu i koncentracji. Jeżeli potrzebna jest pomoc psychiatry, warto zapoznać się z ofertą, dostępną na stronie centrum-probalans.pl

Nie wstydź się szukać pomocy u psychiatry!

Proszenie o profesjonalną pomoc jest w stanie zdziałać cuda. Nie jest to ani nieprzyjemne, ani wstydliwe. Pamiętaj, że im szybciej zdecydujemy się szukać pomocy, tym szybciej przyczyna naszych trudności zostanie zidentyfikowana i będziemy potrzebować pomocy i wsparcia.

Istnieje wiele sytuacji, w których należy rozważyć profesjonalną pomoc. Kiedy czujesz, że coś się zmieniło lub kiedy zmieniasz swój nastrój, możesz łatwo wpaść w złość, zbesztać rodzinę i wpaść w złość. Kiedy nie ma energii, czujesz się zmęczony, a wszystkie czynności są bardzo trudne. Może i Tobie trudno zasnąć? Czy budzenie się w nocy i spanie nie dają ci wytchnienia?

Co powinno być dla nas znakiem, że może być potrzebna pomoc psychiatry?

Czy jesteś odizolowany od rodziny i przyjaciół, nie odbierasz telefonów, nie odbierasz e-maili lub nie chcesz schować się pod narzutą na kanapę? Czy zdarzyło Ci się nagle zaniepokoić podczas zakupów w supermarkecie lub jazdy autobusem? Czujesz intensywny strach, zaklęcia omdlenia, przekrwienie i jeszcze bardziej nieswojo? Nie wahaj się, umów wizytę. Konsultacja psychiatryczna naprawdę jest w stanie pomóc!

Albo możesz być nękany przez natrętne myśli i działania, zwracasz na nie baczną uwagę, czy bardzo się martwisz, jeśli tego nie robisz? Masz problemy z koncentracją, zapomniałeś?

Czy masz niezwykłe doznania zmysłowe? Duchy z głosami, których inni nie mogą słyszeć, trzaski, ludzie, rzeczy lub doznania cielesne, których inni nie mogą zobaczyć lub odczuwać fizyczne (np. czy czujesz się przechwycony, obserwowany lub ktoś inny knuje przeciwko tobie? Jeśli wystąpi którekolwiek z powyższych zdarzeń, zobacz psychologa i daj im znać. Spotkasz się ze zrozumieniem, a nie napiętnowaniem, a psycholog zobaczy, jakie kroki powinieneś podjąć, aby sobie pomóc.

Jak wybrać psychiatrę?

Najlepiej zacząć od eksperta, który szybciej się z Tobą skontaktuje. Aby umówić się na wizytę u psychiatry, nie potrzebujesz skierowania od lekarza rodzinnego do psychologa – tak, chyba że zdecydujesz się na kolejną wizytę. Biorąc pod uwagę naszą praktykę, czas oczekiwania na wizytę u psychologa jest bardzo długi. Dlatego wskazane jest, aby najpierw udać się do dobrego psychologa. Psychiatra zawsze skieruje Cię do psychiatry, jeśli stwierdzi, że stan pacjenta wymaga również badania fizykalnego.

Oczywiście istnieją sytuacje zagrażające życiu, które wymagają natychmiastowej konsultacji psychiatrycznej, takie jak próby samobójcze, psychozy, urojenia po odstawieniu psychostymulantów, intensywne podniecenie, poważna depresja, niewyjaśnione zmiany w zachowaniu.. Dopiero gdy taki pacjent odzyska równowagę, psychiatra może zdecydować się na dalszą pracę z psychologiem lub psychoterapeutą. W innych sytuacjach, jeśli nie jesteś pewien swojego stanu psychicznego i martwisz się tym, powinieneś udać się do specjalisty – możesz iść do psychologa, który w razie gdy stwierdzi, że konieczna jest konsultacja psychiatryczna, odeśle Cię do odpowiedniego specjalisty. Pamiętaj, że dla specjalistów tego typu, zawsze najważniejszy jest pacjent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *