Kategorie
Zdrowie

Jakie witamina E działanie posiada

Spread the love

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie witamina E działanie posiada. Okazuje się, że witamina E wpływa pozytywnie nie tylko na nasz wygląd zewnętrzny, choć zwana jest witaminą młodości. Warto byłoby dowiedzieć się, czym objawiają się niedobory witaminy, jak i nadmiar witaminy E. Koniecznie należy także mieć świadomość tego, jakie są naturalne źródła witaminy E. Okazuje się bowiem, że do dyspozycji mamy nie tylko suplementy diety, ale przede wszystkim naturalną żywność.

Witamina E – najważniejsze informacje

Witamina E, określana witaminą płodności, należy do organicznych związków chemicznych. Jest nieodzownym składnikiem pokarmowym. Zdecydowana większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że witamina E jest rozpuszczana w tłuszczach. Charakteryzuje się działaniem silnie przeciwutleniającym, zmniejszającym ryzyko chorób serca oraz chroniącym komórki organizmu przed tak zwanym stresem oksydacyjnym. Ponadto, witamina E wspomaga pracę układu rozrodczego. Witamina młodości korzystnie wpływa również na stan naszej skóry, włosów oraz rzecz jasna paznokci. Opóźnia procesy starzenia, zapobiegając pojawieniu się przedwczesnych zmarszczek, które są zmorą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Witamina E bierze udział w wytwarzaniu nasienia, jak również wspiera narząd wzroku. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę E jest uzależnione od szeregu czynników, takich jak wiek, płeć czy stan zdrowia. Największe zapotrzebowanie na witaminę E występuje u osób starszych oraz rzecz jasna u kobiet w ciąży. Najmniejsze zapotrzebowanie na witaminę młodości występuje rzecz jasna u dzieci. Jeżeli nie wiemy, czy poziom witaminy E w naszym organizmie jest prawidłowy, udajmy się do laboratorium i wykonajmy stosowne badanie. 

Niedobór witaminy E – jak się objawia?

Objawy niedoboru witaminy E nie są charakterystyczne tylko dla tego problemu. Warto jednak obserwować swój organizm i pomyśleć o ewentualnej suplementacji, gdy zauważymy takie symptomy jak:

  • pogorszenie koncentracji
  • osłabienie pracy mięśni
  • wypadanie włosów
  • zanik mięśni
  • zaburzenia neurologiczne
  • zwiększona podatność na infekcje
  • anemia
  • zmęczenie
  • rozdrażnienie

Wyżej wymienione zostały główne objawy niedoboru witaminy E. Należy jednak zdawać sobie sprawę również z tego, że witamina E jest nieodzowna dla prawidłowego przebiegu ciąży. Jej prawidłowy poziom w organizmie matki zapewnia prawidłową masę urodzeniową dziecka. Ponadto, zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych wad u płodu. Oczywiście prawidłowy poziom witaminy E nie zawsze gwarantuje prawidłowy przebieg ciąży. Niemniej jednak, jej niedobór znacząco zwiększa ryzyko poronienia. 

Przedawkowanie witaminy E

Dobrze byłoby znać nie tylko objawy niedoboru witaminy E, ale również i symptomy mogące świadczyć o jej przedawkowaniu. Okazuje się bowiem, że witaminę młodości jak najbardziej można przedawkować. Niemniej jednak, jest to trudne, jeżeli nie zażywamy witaminy E w formie suplementu. Wśród objawów przedawkowania można wyróżnić przede wszystkim silne bóle głowy, jak również osłabienie mięśni. Jak jednak wspomniano wyżej, osłabione mięśnie mogą stanowić również jeden z objawów niedoboru witaminy młodości. Długotrwałe przyjmowanie witaminy E w formie suplementu może doprowadzić również do chronicznego zmęczenia, jak również do znaczącego pogorszenia widzenia. Jeśli nie zażywamy witaminy E w formie suplementu, nie musimy jednak obawiać się przedawkowania. 

Jakie są źródła witaminy E?

Witamina E znajduje się w naprawdę wielu różnego rodzaju produktach spożywczych. Znajduje się ona przede wszystkim w zdrowej żywności. Bogate w witaminę E są chociażby zarodki nasion zbóż. Ponadto, spore ilości witaminy młodości znajdują się w oleju słonecznikowym, po który większość z nas sięga dość często. Bogate źródło tej witaminy stanowią również ryby, zwłaszcza te tłuste, jak łosoś czy śledź. Ponadto, nie brak jej w drobiu, jak również w niektórych warzywach i owocach. Mowa tutaj chociażby o pomidorach, brokułach, marchwi czy brzoskwiniach. Ponadto, nie brak jest jej również w przetworach mlecznych. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że po produkty zawierające witaminę E należy sięgać systematycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *