Kategorie
Zdrowie

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Spread the love

Chociaż o zdrowiu psychicznym mówi się coraz częściej, nadal pozostaje ono bardziej w sferze rozważań niż podejmowania rzeczywistych działań. Kiedy doskwiera nam ból czy nieprzyjemne objawy somatyczne, natychmiast wybieramy się do lekarza w celu diagnozy i ewentualnego leczenia. W przypadku bólu psychicznego jest zgoła inaczej. Ludzie potrafią tkwić w nim latami! A przecież zachowanie dobrego zdrowia psychicznego jest niezwykle ważne również dla zdrowia fizycznego. Te dwie sfery nieustannie się przenikają, decydując o ludzkim zdrowiu.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w służbie szerzenia świadomości

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jest to dzień, ustanowiony przez Światową Organizacje Zdrowia i ma na celu podkreślenie wagi problemów związanych ze sferą psychiczną. A problemy są. Najnowszym badaniem, które ilustruje skale zaburzeń psychicznych w Polsce, jest badanie EZOP. Stwierdzono w nim, że u ponad 23 procent osób badanej populacji można rozpoznać przynajmniej jedno zaburzenie. W skali kraju daje to ponad sześć milionów mieszkańców Polski w wieku produkcyjnym, a jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń jest depresja. Dlaczego tak się dzieje? Brak nam edukacji na temat tego, jak dbać o dobrostan psychiczny, jesteśmy przemęczeni i nie radzimy sobie z codziennymi obowiązkami. Mamy dla Was parę porad, jak na co dzień zadbać o swoje zdrowie psychiczne, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem

Podejmuj aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w utrzymaniu zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Liczne badania na ten temat potwierdzają, że osoby, które poświęcają przynajmniej 30 minut dziennie na jakiekolwiek ćwiczenia, są w lepszym nastroju, przez co rzadziej odczuwają znużenie i zmęczenie. A wszystko przez to, że aktywność fizyczna powoduje wzrost hormonów szczęścia popularnie zwanymi endorfinami.

Zacznij medytować

Dla osób niewtajemniczonych medytacja może się wydawać dość enigmatyczną i trudną do wykonania czynnością. Medytacja jednak nie jest trudna, a pozostaje świetnym sposobem na zachowanie dobrego zdrowia psychicznego i świetnym sposobem radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Dzięki niej poprawisz swoją uwagę, zmniejszysz niepokój, a długotrwała praktyka może nawet wzmocnić poczucie własnej wartości. Medytacja zmniejsza również stres i emocjonalne przytłoczenie. Wystarczy, że znajdziesz ciche miejsce, wygodną pozycję i wykonując ćwiczenia oddechowe, przeniesiesz się do świata spokoju.

Otocz się ludźmi

Otaczanie się innymi ludźmi, zwłaszcza podobnymi do nas sprawia, że wzrasta nasze poczucie bezpieczeństwa i w znacznym stopniu poprawia się samopoczucie psychiczne. Wśród ludzi czujemy się dowartościowani, lubiani i czujemy, że w razie czego jest ktoś, kto może nam pomóc. Relacje międzyludzkie sprawiają, że się rozwijamy, warto więc od czasu do czasu otworzyć się na innych ludzi.

Zadbaj o zdrowy sen

Długi, nieprzerywany sen jest niezwykle ważny dla naszego samopoczucia i pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Niedobór snu zwiększa problemy z koncentracją oraz powoduje rozdrażnienie, obniżając poziom zadowolenia z życia

Zachowaj otwarty umysł

Ucz się nowych rzeczy, eksperymentuj, wróć do pasji sprzed lat. To wszystko pomoże Ci uaktywnić mózg a dzięki zdobyciu nowej wiedzy, stworzą się w nim nowe połączenia neuronowe, generując ciekawe pomysły. To co? Może nauka nowego języka albo gry na instrumencie? Z całą pewnością niewiele stracisz, a sporo zyskasz.

Poproś o profesjonalną pomoc

Jeśli Twoje samopoczucie długo się nie poprawia i czujesz, że w Twoim życiu dominuje nadmierny stres pora udać się do specjalisty. Jest to najlepsza forma wspierania siebie i najlepszy ze sposobów radzenia sobie z powstającymi zaburzeniami psychicznymi. Jeśli boisz się zrobić ten pierwszy krok i nie wiesz, co tak naprawdę Cię czeka, porozmawiaj z kimś, kto brał udział w terapii. Z całą pewnością Ci to pomoże i przekona, że warto zwrócić się o pomoc.

Tak naprawdę niewiele wysiłku trzeba włożyć w to, aby chronić swoje zdrowie psychiczne. Aktywność fizyczna, medytacja, otaczanie się ludźmi, zdrowy sen i zachowywanie otwartego umysłu to tylko kilka z wielu wskazówek. Jednak, jeśli nie jesteś w stanie podejmować żadnych aktywności, niezbędna będzie profesjonalna pomoc. I właśnie z takim przekazem chcielibyśmy Cię zostawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *