Kategorie
Przyroda

Hiszpański pies dowodny

Spread the love

Myślisz nad zakupem psa z hodowli? Twoim marzeniem jest posiadanie rasowego czworonoga? Potrzebujesz psa, który będzie wyróżniał się doskonałą umiejętnością pływania oraz polowania? Jeśli tak, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się hiszpański pies dowodny. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tą rasą i chcesz dowiedzieć się więcej, przejdź do dalszej lektury.

Krótka historia rasy hiszpańskiego psa dowodnego

Hiszpański pies dowodny często jest nazywany również Perro de Agua Espanol (jest to jego oryginalna, hiszpańska rasa). Pochodzenie rasy nie jest do końca jasne, jednak określa się ją jako jedną z najstarszych ras psów w Hiszpanii. To, o czym warto wspomnieć, mówiąc o tym psie, to przede wszystkim jego wielozadaniowość. Oprócz oczywistej umiejętności, jaką jest pływanie, hiszpański pies dowodny jest w stanie sprawdzić się również jako zaganiacz, pies pasterki lub nawet łowca. Co, ciekawe pies dowodny hiszpański wyróżnia się wielką empatią skierowaną głównie w stronę dzieci. Między innymi właśnie dlatego psy tej rasy zostały stałymi bywalcami domów.

Wszystko, co warto wiedzieć na temat rasy hiszpański pies dowodny

Hiszpański pies dowodny jest wspaniałym przyjacielem rodziny, który wykazuje wyjątkowe zdolności, które często mogą okazać się niezwykle przydatne podczas codziennych prac w gospodarstwie.

Decydując się na zakup tego czworonoga warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pies tej rasy potrzebuje dużej ilości ruchu, który musi być zapewniony poprzez różnego rodzaju zabawy, spacery, a także częste pływanie oraz bieganie. Jeśli zatem mieszkasz w mieście, musisz być gotowy na to, że Twoja aktywność fizyczna znacznie wzrośnie. Hiszpańskie psy wodne charakteryzują się mądrością oraz szybkim przystosowaniem się do nowych warunków. Właściciele tych psów często uważają, że ich zwierzak jest inteligentny oraz wykazuje się sprytem.

Kupując szczeniaka warto od początku wdrażać go w zasady panujące w domu. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemności. Ten czworonożny towarzysz bardzo szybko przywiązuje się do swoich właścicieli, dlatego stały kontakt z ludźmi jest niezbędnym elementem do tego, by hiszpański pies dowodny rozwijał się prawidłowo.

Rasa hiszpańskich psów dogodnych to puchate psy średniej wielkości, które osiągają od 18 kg do 22 kg. Charakter rasy hiszpański pies dowodny określa się jako łagodny.

Jak wychowywać hiszpańskie psy dowodne?

Wychowanie psa hiszpański pies dowodny nie jest trudnym zadaniem. Mimo to nie należy rezygnować z treningów oraz prób dostosowania psa do panujących zasad. Aby zapobiec wybuchom energii oraz ewentualnej agresji spowodowanej nieodpowiednią ilością ruchu, należy zapewnić psu wiele różnych rodzajów aktywności fizycznej. Jeden spacer dziennie może zdecydowanie nie wystarczyć rasie, która została stworzona z myślą o pracy. Mając na uwadze to, że psy te posiadają naturalne predyspozycje do pływania oraz zaganiania, dobrym pomysłem mogą okazać się zabawy typu frisbee, Agility, a nawet Dog Dancing. Ciekawym pomysłem dla psa tej rasy może być również poznawanie innych zwierząt.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja hiszpańskiego psa dowodnego?

Cechą charakterystyczną psa rasy hiszpański pies wodny jest bujna sierść, która tworzy swego rodzaju loki. Wyżej wspomniana sierść oprócz walorów estetycznych posiada również praktyczne zastosowanie chroniące psa przed zimnem oraz wiatrem. Niestety, jak łatwo można się domyślić, ze względu na swoje włosie, pies musi być regularnie czyszczony oraz czesany, głównie po to, by pozbyć się nieestetycznych kłębów oraz przedmiotów, które wczepiły się w sierść.

Jak prezentuje się stan zdrowia hiszpańskiego psa dowodnego?

Hiszpański pies dowodny na ogół jest raczej zdrową rasą, jedynymi problemami występującymi u tych psów są dziedziczne choroby stawów oraz oczu. Średnia długość życia psów wodnych wynosi około 14 lat, jeśli jednak chcesz wpłynąć nieco na ten czas, dbaj o regularne badania u weterynarza oraz zdrową dietę psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *