Kategorie
Zdrowie

Fizjoterapia Olsztyn – kiedy warto się do niego udać?

Spread the love

Fizjoterapia to jedna spośród medycznych nauk, której celem jest poprawa fizycznej i ruchowej sprawności pacjentów poprzez terapię i wzmacnianie ich organizmów czy też niwelowanie doskwierających dolegliwości bólowych.

Chociaż wielu osobom wydaje się, iż praca fizjoterapeuty to tylko pomoc tym, którzy przybywają z problemami po wypadkach, tak naprawdę z jego pomocy skorzystać może dużo szersza grupa pacjentów.

Co może zatem zrobić fizjoterapeuta zgodnie z profilem swojej profesji? Czy będą to tylko różne techniki masażu, które mają umożliwić zmniejszenie chociażby dolegliwości bólowych? Kiedy warto jest udać się do fizjoterapeuty w Olsztynie, który prowadzi praktyki stacjonarne albo z dojazdem?

Fizjoterapeuta – czym się zajmuje?

Do niedawna, fizjoterapeuta określany był mianem rehabilitanta. Jednakże tak naprawdę pojęcia rehabilitacji oraz fizjoterapii, nie będą oznaczały tego samego. Pierwsza z dziedzin, jest nieco węższa i koncentruje się przede wszystkim na szeroko rozumianym usprawnieniu ruchowym pacjenta.

Fizjoterapeuta to obecnie osoba, która ma zwykle wykształcenie medyczne. Jest to także ekspert, który posiada bogaty zakres wiedzy na temat anatomii ludzkiej, jak również typowych schorzeń – związanych nie tylko z układem ruchowym, ale również z oddechowym czy nerwowym.

Warto mieć na uwadze, iż w naszym kraju zawód fizjoterapeuty zaliczany jest do grupy regulowanych profesji. Wszelkie kwestie mające z nią związek, regulowane są przez ustawę z dn. 25 września 2015 roku na temat zawodu fizjoterapeuty.

Osoby, które wykonują wymieniony zawód, zwykle wybierają jedną spośród specjalności – przykładowo w obszarze neurologii, onkologii, traumatologii, pulmonologii, kardiologii czy też reumatologii.

Fizjoterapia a rehabilitacja – najważniejsze różnice

Te dwa pojęcia nierzadko używane są zamiennie. Okazuje się jednak że, iż fizjoterapia stanowi część składową rehabilitacji, która obejmuje swoim zasięgiem dużo obszerniejszy zakres medycznych działań. W zakresie rehabilitacji, możemy wyróżnić:

  • rehabilitację zawodową – ma ona na celu przysposobienie niepełnosprawnych osób do pełnienia obowiązków zawodowych (obejmuje wybieranie właściwego zatrudnienia, poddanie ocenie psychofizycznych zdolności, przekwalifikowanie zawodowe, czy też zawodowe poradnictwo),
  • rehabilitację medyczną, której cel stanowi przywracanie niepełnosprawnych od zwykłego społecznego życia albo tworzenie warunków do ich normalnego bytowania,
  • rehabilitację społeczną – polega ona na internowaniu niepełnosprawnych osób w społeczeństwie (w tym wykształcenie umiejętności ich odpowiedniego zachowania w grupie zawodowej, rówieśniczej, rodzinnej czy też złagodzenie społecznych barier – ekonomicznych oraz edukacyjnych).

Kto zwykle udaje się do fizjoterapeuty na rehabilitację?

Rehabilitacja, w opinii wielu osób, jest pomocą w przywróceniu ruchowej sprawności po wypadkach i urazach, jak i pomocą dla ludzi niepełnosprawnych ruchowo.

Rzeczywiście, osoby mające jasne wskazania rehabilitacyjne od specjalistów, są sporą grupą pacjentów u fizjoterapeutów. Tak samo często na zajęcia rehabilitacyjne zgłaszają się te osoby, którym dokuczają bóle kończyn czy kręgosłupa. Zwykle jednakże zgłaszają się po uzyskanie pomocy, kiedy dolegliwości bólowe trwają dosyć długo, powracają i nie chcą ustąpić po przeciwbólowych lekach. Istnieje także grupa osób, która traktuje zajęcia rehabilitacyjne u fizjoterapeutów niczym ostry dyżur.

Prewencja w rehabilitacji – na czym właściwie polega?

Będzie to rodzaj wizyty u rehabilitanta, kiedy dopiero niedawno coś zaczęło nas niepokoić, boleć – jest to po prostu skorzystanie z pomocy za wczasy, zamiast faszerowania się lekami.

Czy istnieje coś w obrębie naszego kręgosłupa, co mocno nam dokucza? Czy czujemy dyskomfort chodząc, siedząc, stojąc? Czy odczuwamy dolegliwości bólowe kręgosłupa po wstaniu z łóżka? Czy jakiś rodzaj dolegliwości bólowych pojawia się u nas w trakcie snu? Jak czuje się nasz krzyż, barki, szyja po dniu spędzonym w pracy? A może cierpimy z powodu bólów głowy, które powracają i nikt nie potrafi ich prawidłowo zdiagnozować?

Zwyrodnienia w obrębie kręgosłupa, mogą dawać wiele symptomów, zmniejszają komfort życia codziennego i doprowadzają do powikłań. Jeżeli odczuwamy nawracające i dokuczliwe mięśniowe napięcia, ograniczenia ruchowe czy też napięcia w obrębie stawów – warto będzie przemyśleć kwestię udania się do dobrego rehabilitanta.

Ostry ból – czy wskazana będzie rehabilitacja?

W takich przypadkach stosowane są lekkie techniki, które umożliwiają pracę nawet w przypadku ostrego bólu. Wówczas celem staje się przerwanie błędnego koła bólu, czy sytuacji, w której bolące mięśnie napinają się jeszcze bardziej, żeby się chronić, co zaś wzmaga dolegliwości bólowe.

Musimy wówczas odnaleźć mięśniowy balans, czyli wzmocnić mięśnie, które są antagonistami, czyli przeciwdziałają na tenże mięsień, który nas po prostu boli. Właściwa interwencja fizjoterapeuty, może zatem przynieść nam szybką ulgę, niemniej nie rozwiąże nigdy kłopotu. Byłoby idealnie, gdyby ludzie potrafili zrozumieć, jak duży terapeutyczny sens spoczywa w prewencji.

Wizyta u fizjoterapeuty – jaki może być jej koszt?

Jeśli wybrany specjalista stwierdzi, iż u pacjenta niezbędna jest fizjoterapia, NFZ na podstawie wystawionego skierowania zrefunduje wybrane zabiegu i w takim wypadku leczenie będzie bezpłatne. W sytuacji prywatnych wizyt, koszty mogą być dosyć spore.

Dobry fizjoterapeuta – jak dokonać jego wyboru?

Żeby dokonać wyboru odpowiedniego fizjoterapeuty, najlepiej będzie poznać opinie pacjentów. Za każdym razem trzeba skorzystać z usług terapeutów, którzy wpisani są na listę izby krajowej fizjoterapeutów, gdyż zabiegi przeprowadzane przez osoby nie posiadające szerszej medycznej wiedzy, ani też uprawnień do wykonywania profesji, mogą być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet i stać się przyczyną nieodwracalnych zmian w ciele, na przykład paraliżu.

Członkami KIF, mogą być nie tylko fizjoterapeuci związani z NFZ umową, ale także ci wykonujący zawód poza systemem gwarantowanych świadczeń. Warto poddać sprawdzeniu tytuł naukowy, stopień, uprawnienia, jak i zawodowe doświadczenie wybranej osoby w Krajowym Rejestrem Fizjoterapeutów.

Jakie mogą być przyczyny odkładania wizyt u fizjoterapeutów? Niewiedza, czas, pieniądze?

Wszystkiego po trochu. Czas na pewno będzie niezbędny. Skuteczna i profesjonalnie wykonana rehabilitacja, nie jest dotknięciem magicznej różdżki. Dolegliwości bólowe będą nawracały, jeżeli ich źródło nie zostanie właściwie zdiagnozowane i opanowane podczas profesjonalnie wykonywanych rehabilitacyjnych zabiegów. Ale im wcześniej uda się nam zareagować, tym mniej czasu będzie potrzebne na rehabilitację u specjalisty. Jeżeli jesteśmy ogólnie zdrowi i dokuczają nam bóle o charakterze doraźnym, zwykle po właściwej diagnozie, wystarczy wdrożenie ćwiczeń, które najpierw będziemy wykonywać pod okiem rehabilitanta, zaś później już samodzielnie w domu, aż do ustąpienia dolegliwości. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *