Kategorie
Zdrowie

Bezdech senny Objawy, przyczyny, aparaty cpap

Spread the love

Z roku na rok wzrasta ilość osób zmagających się z tak zwanym bezdechem sennym. Jest to groźna dla zdrowia dolegliwość, której nie należy bagatelizować. Zespół bezdechu sennego lub zespół bezdechu śródsennego objawia się w trakcie snu. Cierpiący na tę chorobę często mylą ją z chrapaniem. Natomiast podczas bezdechu sennego następuje całkowite ustanie wentylacji płuc na czas dłuższy niż 10 sekund bądź spłycenie prawidłowego oddechu poniżej 50%. Co za tym idzie bezdech senny powoduje zmniejszenie wysycenia krwi tlenem. Niejednokrotnie osoby cierpiące na bezdech senny nie są świadome swoich nocnych epizodów. Co więcej nawet w ciągu jednej nocy chory może przeżyć setki chwilowych bezdechów.

Jednym z najczęściej występujących rodzajów bezdechu sennego jest obturacyjny bezdech senny. Szacuje się iż aż od 85% do 99% przypadków bezdechu sennego to właśnie obturacyjny bezdech senny, który powodowany jest przez często występujące zatrzymania się swobodnego przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych, czyli nosie lub gardle. Oddech zostaje wstrzymany pomimo wzmożonej pracy płuc. Pozostałe przypadki to: tak zwane bezdechy mieszane, czyli spowodowane przez przeszkodę i zaburzenia neurologiczne oraz bezdechy ośrodkowe, czyli te, których przyczyną są tylko zaburzenia neurologiczne. Bezdech senny występuje wyłącznie u osób, które chrapią. Najczęściej na dolegliwość cierpią otyli mężczyźni po czterdziestym roku życia.

Przyczyny i objawy bezdechu sennego

Objawy bezdechu sennego

Objawy bezdechu sennego występują zarówno w dzień jak i w nocy. Zatem można je podzielić na dwa rodzaje, czyli objawy dzienne, a także objawy nocne. Oczywiście żadnych z występujących i niepokojących objawów ODS nie należy bagatelizować, a po ich zauważeniu u siebie bądź u bliskiej osoby należy skonsultować je z lekarzem (np. na NFZ), który postawi odpowiednią diagnozę i wprowadzi odpowiednie leczenie. Opinia lekarza jest kluczowa dla pacjenta cierpiącego na bezdech senny.

Dzienne objawy bezdechu sennego: 

 1. Po wybudzeniu osobie cierpiącej na bezdech senny zazwyczaj towarzyszy zmęczenie występujące wraz z mocnym bólem głowy.
 2. Utrudnione prawidłowego funkcjonowanie w ciągu dnia (najczęściej będące skutkiem niewysypianie się osoby chorej w ciągu nocy).
 3. Nadwrażliwość lub/i nerwowość: Brak dobrej jakości snu wpływa na wiele aspektów zżycia, niewyspany człowiek łatwo się irytuje i staje się bardziej nerwowy.
 4. Suchość w ustach: Po przebudzeniu lub w ciągu dnia chorzy często odczuwają uporczywą suchość w ustach i pragnienie.
 5. Problemy z koncentracją: Niesypane osoby maja problemy ze skupieniem się na wykonywanych czynnościach.
 6. Problemy z pamięcią: Brak koncentracji i skupienia uwagi często prowadzi do problemów z pamięciom.
 7. Senność i nieustanne zmęczenie: Niewątpliwie długotrwałe problemy ze snem skutkują ciągłą sennością w ciągu dnia oraz szybkim męczeniem się.
 8. Zaburzenia potencji: Objaw występujący u mężczyzn. Przewlekle nie wyspały i zmęczony mężczyzna może mieć problemy z potencją.
 9. Nadciśnienie tętnicze: Podczas bezdechu sennego płuca są zmuszone do wzmożonej pracy, a przepływ tlenu oraz natlenienie organizmu nie jest prawidłowe w momencie powrotu oddechu płuca nadal intensywniej pracują co prowadzi do nadciśnienia tętniczego.
 10. Częstomocz: Objaw ten jest powiązany z częstym wybudzaniem się w trakcie nocy oraz suchością i wzmożonym pragnieniem.
 11. Poranne uciążliwe bóle głowy: Ból głowy podczas nieprawidłowego snu występuje bardzo często i jest spowodowany niewyspaniem się oraz zaburzeniami oddechu.
 12. Zaburzenia pracy serca: zatrzymania oddechu mogą powodować nieprawidłową pracę serca ( np. krew jest mniej natleniona co może doprowadzić do niedotlenienia mięśnia sercowego).
 13. Przybieranie masy ciała: Osoba borykająca się z bezdechem sennym często sięga po dodatkowe pokarmy w celu uzupełnienia energii. Ponadto zostaje zaburzona prawidłowa nocna przemiana materii (organizm skupia się na przywróceniu prawidłowego oddechu, a pozostałe procesy, w tym przemiana materii schodzą na dalszy plan).

Nocne objawy bezdechu sennego:

 1. Nieregularne chrapanie: Każde chrapnięcie może być inne; ciche, głośne, długie, krótkie.
 2. Niespokojny, przerywany sen: Osoba z bezdechem sennym często przebudza się w trakcie nocy gwałtownie łapiąc powietrze. Często objaw ten jest mylony z koszmarem sennym.
 3. Nadmierne wiercenie się podczas snu, czyli bardzo niespokojny sen: Osoba która często się przebudza w nocy przeważnie zmienia pozycję snu.
 4. Potliwość: wstrzymanie oddechu wymusza na organizmie dodatkową pracę jaką musi wykonać, czyli inaczej rzecz ujmując zwyczajnie męczy organizm jak podczas treningu.
 5. Problemy z zaśnięciem: Chorzy na bezdech senny po nocnym przebudzeniu mają duży problem z ponownym zapadnięciem w sen.
 6. Przyśpieszone tętno: W trakcie wstrzymania przepływu powietrza wzrasta tętno (ten objaw również może powodować nadmierną potliwość w trakcie nocy).
 7. Zmienny rytm serca.
 8. Sen, która nie daje odpoczynku: Niejednokrotnie osoba, która w trakcie jednej nocy doświadczyła wielu epizodów sennych wstaje bardziej zmęczona niż była w momencie kładzenia się spać.
 9. Częste oddawanie moczu: duża ilość spożywanych napoi ( przez suchość w ustach) w ciągu dnia oraz liczne nocne przebudzenia powodują częstomocz.
 10. Przerywany oddech: jest to główny objaw bezdechu sennego.
 11. Nadmierne napięcie mięśni.
 12. Zwężenie ścian gardła.
 13. Uczucie zatkanego nosa.

Przyczyny bezdechu sennego

U niektórych osób bezdech senny pojawia się gdy w trakcie snu mięśnie gardła oraz/lub mięśnie język wiotczeją. Powoduje to częściową lub całkowitą blokadę przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Co więcej gdy człowiek zasypia rozluźnia się, a tym samym mięśnie rozluźniają się i opadają (np. mięśnie podniebienia miękkiego oraz języczek). Choroba bezdechu sennego występuje w sytuacji gdy u danego pacjenta pojawia się nieprawidłowość w budowie anatomicznej górnych dróg oddechowych.

Najczęstsze zaburzenia budowy górnych drug oddechowych:

 1. Polipy w drogach oddechowych: Są to przeważnie niewielkie zmiany rozrostowe błony śluzowej. Mogą mieć różnorodny kształt oraz wielkość (bywa iż są dostrzegalne tak zwanym gołym okiem). Umiejscowienie polipów w błonie śluzowej nosa bądź w gardle mogą być przyczyną bezdechu sennego.
 2. Krzywa przegroda nosowa: Deformacja, zniekształcenie przegrody nosowej utrudnia proces oddychania, a także jest przyczyną częstego zatkania się jednej bądź obydwu otworów nosowych.
 3. Przerośnięta tkanka: Gdy tkanka jest większa niż powinna być powoduje znaczące utrudnienie w swobodnym oddychaniu, a podczas nocy może opadać i w ten sposób blokować przepływ powietrza. Przeważnie do przerośnięcia tkanki dochodzi w efekcie wielokrotnych infekcji.
 4. Nieprawidłowa bądź/i zdeformowana budowa żuchwy: Przyrost, zła budowa, nietypowy kształty żuchwy mogą utrudniać proces oddychania.
 5. Zwiotczenie mięśni podniebienia: Gdy w organizmie człowieka występuje zwiotczenie mięśni podniebienia oddychanie podczas snu jest utrudnione. zwiotczała tkanka opada i blokuje w ten sposób drogi oddechowe.

Inne przyczyny bezdechu sennego to między innymi: nadmierna waga, otyłość, częste spożywanie alkoholu, palenie papierosów, spożywanie posiłków przed snem, niedoczynność tarczycy, akromegalia, anatomiczna budowa szyi(np. gruba bądź stosunkowo krótka szyja).

Wyróżnia się 3 stopnie ciężkości bezdechu w trakcie snu:

 • stopień I – Pierwszy stopień to stopień łagodny, czyli taki, w którym podczas badania polisomnograficznego wystąpiło od 5 do 15 bezdechów na godzinę. Chory cechuje się np. zasypianiem podczas czytania, zasypianiem podczas oglądania telewizji.
 • stopień II – jest to stopień umiarkowany. W czasie badania polisomnograficznego snu wystąpiło od 15 do 30 bezdechów na godzinę. U chorego występuję np. zasypianie w czasie spotkań wymagających zwiększonej ilości uwagi.
 • stopień III – Jest to stopień ciężki. Podczas badania polisomnograficznego wystąpiło powyżej 30 bezdechów na godzinę. Chory charakteryzuje się np. zasypianiem w trakcie rozmowy, zasypia podczas jedzenia posiłku, zasypia podczas prowadzenia samochodu.

Aparaty cpap do leczenia bezdechu sennego

W leczeniu bezdechu sennego często stosowana jest metoda CPAP (z ang. Continuous Positive Airway Pressure). Polega ona na podawaniu pacjentowi za pomocą aparatu CPAP stale dodatniego ciśnienia do dróg oddechowych. Aparat CPAP składa się z pompy powietrza, do której jest podłączona specjalna maska służąca do jednoczesnego zasłonięcia nosa i ust bądź samego nosa. Aparat CPAP wytwarza ciągłe nadciśnienie dzięki czemu utrzymuje otwarte grogi oddechowe.

Obecnie terapia z wykorzystaniem aparatu CPAP jest najskuteczniejszą metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Ponadto terapia CPAP obniża ciśnienie krwi w większym stopniu ciśnienie rozkurczowe. Co więcej metoda leczenia bezdechu aparatem CPAP nie wpływa na poziom glukozy oraz tłuszczów we krwi.

Aparat cpap

Jeśli zmagasz się z bezdechem sennym dowiedz się więcej na temat urządzenia CPAP na stronie sklepvitalaire.pl. Na stronie znajduje się szereg produktów m. in. maski do aparatów CPAP zapewniające duży komfort użytkowania, cieszące się dobrą opinią wśród pacjentów zestawy pomp i masek mających za zadanie dostarczanie powietrza pod ciśnieniem do górnych dróg oddechowych.

Masz problemy senne? Nie czekaj odwiedź naszą stronę i nasz sklep tam zdobądź więcej informacji na temat terapii i usług. Chętnie pomożemy dobrać sprzęt, maskę oraz określić jakiego aparatu możesz potrzebować aby uzyskać drożność dróg oddechowych. Co więcej znajdziesz u nas aparaty CPAP na NFZ oraz atrakcyjne ceny.

Na stronie znajduje się wygodne menu oraz kontakt do sklepu w tym infolinia. Pamiętaj, że decydując się na korzystanie z naszej strony akceptujesz warunki regulaminu, a Twoje dane są bezpieczne oraz będą przetwarzane zgodnie z obowiązującym prawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *