Kategorie
Zdrowie

Automatycznie zapisany szkic

Spread the love

Łóżko rehabilitacyjne sprawdza się nie tylko w placówkach opieki długoterminowej, ale również w momencie, kiedy chory pozostaje w domu. Korzystanie z łóżka rehabilitacyjnego ułatwia funkcjonowanie nie tylko osobie z niego korzystającego. Jest ono znacznym ułatwieniem dla osób, które zajmują się chorym. Niezależnie od tego, czy jest to personel medyczny, czy może najbliższa rodzina.

Czym kierować się podczas zakupu łóżka rehabilitacyjnego? W jakie elementy powinno być wyposażone? Czy można uzyskać refundację z NFZ na łóżko?

Łóżka rehabilitacyjne – zastosowanie

Łóżko rehabilitacyjne to niezaprzeczalna wygoda dla osób chorych, jak i ich opiekunów. Stosuje się je w szpitalach, domach seniora, czy środowisku domowym.

Łóżka rehabilitacyjne tak naprawdę świetnie się sprawdzają, tam, gdzie chorzy nie mogą się poruszać i przez większość czasu pozostają w pozycji leżącej. Głównie ma to miejsce w przypadku osób, dla których niezbędna jest długotrwała rehabilitacja np. po przebytej operacji lub chorobie.

Odpowiednie łóżko rehabilitacyjne przede wszystkim powinno być dopasowane pod względem wzrostu i masy ciała pacjenta. W związku z tym, że większość dnia spędza właśnie w łóżku, to należy zapewnić mu wygodę i możliwość swobodnego poruszania się.

Warto mieć na uwadze, że w ośrodkach medycznych z takiego łóżka będzie korzystało więcej osób niż jedna. Trzeba więc bardzo dobrze przemyśleć zakup łóżka i zdecydować się na takie, które ułatwi rehabilitację pacjentom mniej lub bardziej obłożnie chorym.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru łóżka rehabilitacyjnego?

Łóżko rehabilitacyjne powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb chorego. Niestety w placówkach medycznych nie ma takiej możliwości. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku pacjentów, którzy będą potrzebowali łóżka do użytku domowego. Można dostosować łóżko tak, by zapewnić choremu najwyższy komfort.

Mając na uwadze wygodę pacjenta, należy zwrócić uwagę na materac. Wszystko zależne jest od tego, czy pacjent cały czas leży, czy jednak ma możliwość poruszania się. Dla osób leżących materac powinien być odpowiednio wyregulowany, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko wystąpienia odleżyn.

Dla pacjenta, który jest w stanie się poruszać, sprawdzi się zwykły materac stosowany w łóżkach szpitalnych.

Kolejnym istotnym elementem, który powinien być wyznacznikiem łóżka rehabilitacyjnego, jest oczywiście solidna konstrukcja. Łóżko musi być stabilne, dobrze wykonane i przystosowane do rehabilitacji zarówno w warunkach domowych, jak i szpitalnych.

Nie bez znaczenia jest także wyposażenie łóżka w kołka, które pomagają na swobodne przewożenie pacjenta, bez konieczności schodzenia lub przenoszenia.

Na pewno warto bliżej się przyjrzeć temu, czym charakteryzują się łóżka elektryczne.

Łóżko rehabilitacyjne elektryczne – dostosowane do ćwiczeń rehabilitacyjnych

Zapewnienie maksymalnego komfortu pacjentowi w trakcie rehabilitacji pozwala na jego szybszy powrót do zdrowia. Trzeba więc wybrać takie łóżko, które będzie spełniało dość wysokie standardy.

Łóżko elektryczne jest wyposażone w wysięgniki, którymi można sterować za pomocą pilota. Przede wszystkim można regulować leże, czyli część łóżka znajdującą się pod materacem. Najbardziej popularne są łóżka czterosegmentowe pozwalające na odciążanie kolejnych części ciała. Stosuje się je najczęściej w przypadkach pacjentów, którzy cały czas leżą i mogą pojawić się u nich odleżyny. Dzięki temu pacjenta można ustawić w pozycji anty Trendelenburga, czyli tzw. równi pochyłej. Ułożenie ciała chorego w pozycji Trendelenburga polega na tym, że głowa oraz tułów znajdują się powyżej poziomu kończyn. Takie działanie ma na celu poprawę krążenia krwi oraz zapobiec powstawaniu odleżyn.

Istotną funkcją jest też regulacja wysokości zagłówka. Pacjent w zależności od sytuacji może ustawić go w całkowitej pozycji poziomej np. w czasie odpoczynku lub podnieść go, gdy chce, chociażby obejrzeć telewizję.

Łóżko rehabilitacyjne elektryczne to nie tylko ułatwienie funkcjonowania osobom niepełnosprawnym, ale też opiekunom. Dzięki temu, że można zmieniać pozycję pacjenta, łatwiej jest zmienić pościel, czy pomóc choremu w codziennej toalecie.

Większość łóżek ma także możliwość blokady kółek, która jest niezbędna zarówno w pokoju pacjenta, jak i podczas jego transportu.

Łóżka ortopedyczne – w co powinny być wyposażone?

Przede wszystkim łóżka rehabilitacyjne powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Najpopularniejsze są meble drewniane i metalowe. Te drugie są polecane szczególnie dla pacjentów, których rehabilitacja będzie długotrwała. Z drugiej strony drewniane łóżka znacznie lepiej można dopasować do pozostałego umeblowania pokoju i dzięki nim pacjent nie odnosi wrażenia, że ma pod plecami łóżko szpitalne.

Dla bezpieczeństwa montowane są także specjalne barierki (z drewna lub metalu), które chronią pacjenta przed ewentualnym upadkiem.

Praktycznie wszystkie łóżka rehabilitacyjne są wyposażone w wysięgnik wraz ze specjalnym trójkątem, który pozwala pacjentowi podciągnąć się do pozycji siedzącej.

Niektóre modele posiadaj dodatkowe wejście na lampkę nocną, dzięki czemu chory może spokojnie poczytać lub rozwiązać krzyżówkę. Taką możliwość udostępnia wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych, której ofertę można zobaczyć na stronie beck-orto.pl .

Korzystanie z elektrycznego łóżka przez chorego jest dla niego swego rodzaju usamodzielnieniem i tylko w niektórych czynnościach zmuszony jest prosić o pomoc inne osoby.

Niewątpliwym udogodnieniem jest także dodatkowy element, a mianowicie specjalny stolik, który ułatwia spożywanie posiłków i umożliwia choremu posiadanie niezbędnych przedmiotów np. telefonu blisko siebie.

Czy łózko szpitalne jest refundowane?

Zakup łóżka prosto ze sklepu wiąże się ze sporymi wydatkami. W przypadku długotrwałej rehabilitacji, opłaceniu ewentualnej, profesjonalnej opieki i wykupienie wszystkich lekarstw koszt rzędu kilku tysięcy złotych raczej nie wywołuje pozytywnych emocji.

Znacznie lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie łóżko ortopedyczne z wypożyczalni. Bez większego problemu można je dostosować do potrzeb pacjenta i ponieść znacznie mniejsze koszty.

Co więcej, wypożyczyć można łóżko na dowolny okres. Cena oczywiście będzie zależna od tego jaki model łóżka rehabilitacyjnego został wybrany. Najprostszy model bez dodatkowych udogodnień to koszt około 100 zł na miesiąc.

W przypadku gdy rehabilitacja musiałaby trwać pół roku, to kwota rzędu około 600 zł, zamiast 3 tysięcy, także różnica jest znacząca.

Wielu pacjentów i ich rodzin zastanawia się czy można uzyskać refundację z NFZ na zakup łóżka. Niestety nie ma takiej możliwości. Narodowy Fundusz Zdrowia nie przewiduje informacji. W sytuacji gdy brakuje środków na pokrycie kosztów można postarać się o dofinansowanie ze środków PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do uzyskania pomocy niezbędne będzie złożenie odpowiednich dokumentów w MOPS-ie lub PCPR. Są to wniosek o przyznanie świadczenia, zaświadczenie o dochodach oraz orzeczenie lekarskie, które wskazuje na to, że chory musi korzystać z łóżka medycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.