Kategorie
Biznes

Audyt seo – czym jest i dlaczego go potrzebujesz?

Spread the love

Jeśli chcesz, aby Twoja strona zajęła wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, musisz zainwestować w audyt SEO. Powinieneś się zainteresować audytem SEO zarówno w sytuacji, kiedy chcesz samodzielnie skupić się na poprawie struktury i treści strony, jak również w sytuacji, kiedy rozpoczynasz współpracę z zewnętrzną firmą zajmującą się pozycjonowaniem. Czym jest zatem audyt SEO? Jak powinien wyglądać audyt SEO i dlaczego jest tak ważny?

Czym jest audyt SEO?

Audyt SEO to analiza strony internetowej, którą przeprowadza się przed podjęciem jakichkolwiek działań, mających na celu poprawę ruchu na stronie i jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Audyt SEO obejmuje dokładne sprawdzenie wielu czynników, które wpływają na jakość strony oraz sporządzenie raportu, który będzie zawierać bardzo dokładne informacje o zawartości strony. Audyt SEO to zatem dogłębna analiza, która identyfikuje mocne i słabe strony strony internetowej pod kątem organicznego ruchu na stronie. W ramach audytu SEO niezbędna jest analiza witryny jako całości, zarówno pod kątem słów kluczowych, struktury technicznej, jak i elementów on-site (w szczególności audyt treści) i off-site (m.in. audyt linków zewnętrznych) oraz działań konkurencji. Audyt SEO pozwala na zgromadzenie dużej ilości informacji, aby szybko wskazać główne obszary strony wymagające poprawy i przygotować skuteczną strategię SEO.

Audyt SEO – na czym polega?

Audyt to kompletna analiza zawartości strony w sieci. Dzięki audytowi SEO możesz zrozumieć, dlaczego Twoja witryna nie generuje ruchu i dlaczego nie możesz dzięki niej dotrzeć do oczekiwanej liczby potencjalnych klientów. Krótko mówiąc, audyt SEO jest ważny dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą być widoczni w sieci i zyskać większy ruch na swojej stronie. Wcześniej, aby być widocznym w internecie, wystarczyło dodać linki i wiele słów kluczowych do meta danych i do treści. Dziś wyszukiwarki takie jak Google używają znacznie bardziej wyrafinowanego algorytmu do określania kolejności pojawiania się stron w ramach SERP (Search Engine Results Page). Spójrzmy teraz na najważniejsze elementy strony, na podstawie których oceniana jej jakość przez algorytmy Google. Są to m.in. szybkość i responsywność strony, jakość i oryginalność treści, struktura strony, linki zewnętrzne i wewnętrzne, meta dane, wykorzystanie słów kluczowych, certyfikat SSL i wiele innych.

Co obejmuje audyt strony internetowej?  

Przeprowadzanie audytu SEO to bardzo popularna czynność w marketingu internetowym. Co jednak tak naprawdę obejmuje audyt SEO? Po pierwsze audyt SEO obejmuje audyt technicznej struktury strony. Przeprowadza się go w celu upewnienia się, że witryna internetowa jest dobrze zakodowana i wystarczająco szybka. Zawiera również pełny przegląd wszystkich stron, aby sprawdzić, czy słowa kluczowe są używane poprawnie, czy są obecne we wszystkich odpowiednich obszarach. Audyt SEO on-page obejmuje z kolei sprawdzenie wszystkich najważniejszych elementów, które znajdują się na stronie internetowej. Najważniejszym obszarem, który analizuje się przy audycie SEO on-page jest wykorzystanie słów kluczowych oraz oryginalność i jakość treści. Audyt SEO on-page to również m.in. sprawdzenie tytułów, nagłówków H1-H6 oraz meta danych. Audyt SEO off-site to z kolei analiza elementów związanych z pozycją strony, które nie znajdują się bezpośrednio na witrynie. Są przede wszystkim linki zewnętrzne (tzw. link building), a także wspomnienia o stronie na różnych forach i w mediach społecznościowych. Dobry audyt SEO powinien zwierać szczegółową analizę każdego elementu związanego z pozycjonowaniem strony i zazwyczaj jest kilkudziesięciostronowym raportem.

Dlaczego potrzebujesz audytu SEO?

Pozycja strony w wyszukiwarce Google to jeden z najważniejszych celów dla większości przedsiębiorców. Aby to osiągnąć, trzeba się upewnić, że strona jest dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO. Musisz więc dobrze wypozycjonować swoją stronę internetową. Audyt strony internetowej pozwala na znalezienie słabych fragmentów witryny internetowej. Dzięki wprowadzeniu zmian, które podpowiada audyt strony internetowej, możesz w bardzo łatwy sposób poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google. Audyt strony internetowej pomaga więc w pozycjonowaniu strony i przekłada się na poprawę ruchu na niej. Najważniejszy jest przy tym audyt strony głównej, jednak strona internetowa, która ma więcej podstron, musi być znacznie dokładniej przeanalizowania. Dzięki temu wprowadzenie zmian poprawi nie tylko widoczność strony, ale również doświadczenia użytkowników. Audyty SEO służą jako doskonałe źródło informacji, które ułatwiają poprawę pozycji strony wśród bezpłatnych wyników wyszukiwania. Audyty SEO są bezpośrednio związane z usługą pozycjonowania i search engine optimization. Audyty SEO są bardzo ważne zarówno w procesie pozycjonowania stron firmowych, jak i sklepów internetowych.

Kiedy wykonuje się audyt SEO?

Audyt SEO jest bardzo ważny dla pozycjonowania w wyszukiwarce Google i dla pozycjonowania pod kątem SEO. Czy jednak każdy, to ma swoją stronę internetową powinien zdecydować się na wykonanie audytu SEO. Jeśli jednak spojrzymy na to, co sprawdza się w ramach audytu SEO, czyli m.in.  linkowanie wewnętrzne, szybkość ładowania strony (szybkość witryny), mapa witryny oraz wiele innych elementów, które mają wpływ w wynikach wyszukiwania. Raport SEO nie obejdzie się również bez analizy słów kluczowych. Audyt strony warto wykonać jak najszybciej, jeśli na Twojej stronie nigdy wcześniej nie był wykonany. Dobrym momentem dla audytu SEO są również takie sytuacje jak m.in. uruchomienie nowej witryny internetowej, podjęcie decyzji o rozpoczęciu pozycjonowaniu strony, przenoszenie strony lub jej gruntowna przebudowa lub spadek ruchu na stronie.

Audyt a pozycjonowanie w wyszukiwarce Google

Audyt SEO to jeden z najważniejszych elementów pracy nad poprawą jakości strony oraz jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że pozycjonowanie stron i optymalizacja strony zazwyczaj rozpoczyna się właśnie od audytu SEO. Co ważne, warto wykonać audyt SEO zarówno w przypadku sklepów internetowych, jak i stron firmowych. Bardzo ważną kwestią jest również decyzja, czy lepiej wybrać bezpłatny audyt, czy jednak zdecydować się na bardziej kompleksowy audyt wykonany przez specjalistów SEO. Jeśli wybierzesz drugą, bardziej profesjonalną opcję, powinieneś się zainteresować, ile kosztuje audyt SEO oraz czy jego cena jest wliczona w koszty współpracy z agencją SEO.

Darmowy audyt SEO, czy współpraca ze specjalistami? – co będzie lepsze pod kątem SEO?

Jeśli już wiesz, że Twoja strona powinna przejść audyt SEO, musisz podjąć jeszcze jedną ważną decyzję. Z jednej strony możesz zdecydować się na darmowy audyt SEO, który jest dostępny dzięki dużej ilości darmowych narzędzi analitycznych w internecie. Z drugiej strony znacznie bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z profesjonalistami, czyli specjalistami od SEO. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na współpracę z konkretną agencją i nie zlecisz zewnętrznej firmie pozycjonowania Twojej strony, audyt SEO wykonany przez specjalistów bardzo Ci pomoże w dalszym rozwoju strony i Twojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *